выдати

выдати
ВЫДА|ТИ (51), -МЬ, -СТЬ гл.
1. Дать, выдать что-л.:

аче не бѹдеть полна ста ѹ домажирича. а осмь десѩтъ выдасть и дополнокъ възметь ·к҃· гриве(н) ѹ кнѩзѩ исъ клѣти. УСвят 1137 сп. сер. XIV, 630в; а та грамота <ы>вану и ѥго другамь выдати Гр 1392 (3, новг.); аже наидуть цто того товаре выдать нѣмцемь новугороду по хрс҃тному целов҃ню Там же;

|| отдать:

Мнози сана дѣлѩ цр(с)каго все имѣниѥ свое выдаша. а за вѣчную славѹ… ни мала не стерпѣша въдати (ἐπέδωκεν) Пч к. XIV, 95 об.

2. Отдать в чьи-л. руки, в чье-л. распоряжение:

аже ѹбьють мѹжа вольнаго. тъ выдати розбоиникы колико <то> ихъ бѹдѣть было. Гр ок. 1239 (смол.); а поставити и передъ сѹдьею. ать выдасть и сѹдь˫а. такоже и немьчицю смолиньскѣ. поставить и передъ кнѩземь ать выдасть и кнѩзь. Там же; Аже холопъ ѹдарить свободна мѹжа. а ѹбѣжить въ хоромъ. а г(с)нъ ѥго не выдасть. то платиті за нь г(с)нѹ ·в͠і· гр(в)нѣ. РПр сп. 1280, 624б; то же РПрМус сп. XIV, 13 об.; аже холопъ крадеть кого любо. то г(с)нѹ выкѹпати и. || любо выдати и. съ кымъ бѹдеть кралъ. а женѣ и дѣтемъ не надобѣ. РПр сп. 1280, 627бв; выдалъ есмь армановича и съ дворомь. немьцомъ за колоколъ. Гр 1284 (2, смол.); и ты имъ выдавъ разбоиника. потомь кнѩжо шолъ еси ѹ разбоиникову клеть. товаръ еси розбоиниковъ. взѩлъ. Гр ок. 1300 (2, рижск.); и въиде лжа въ городъ выдалъ твьрдиславъ кн҃зю матѣ˫а. ЛН XIII–XIV, 90 (1218); а посаднику и тысѩцьскомѹ и всемѹ новѹгородѹ. кто мои недругы. (мнѣ) выдалъ в торжькѹ. темь сѩ имъ не мьщати. Гр 1314 (новг.); а за избѣга можемъ его добыти и выдати. Гр 1350 (1, ю.-р.); или не выдадите нездильца порѹчникѹ. то мы исправимъ. въ пльскове. на вашеи братии. Гр н. XIV (3, псков.); и неволѩ бы(с) выдати ˫а. и ре(ч) Дв҃дъ нѣту ихъ здѣ. ЛЛ 1377, 90 (1097); грѣхъ ти есть цѣловавши к нему хр(с)тъ держиши в толицѣ нужи а и еще хощеши выдати на ѹбиство. [так!] ЛИ ок. 1425, 175 (1157); цѣловалъ бо к нимъ кр(с)тъ на томъ. не выдамъ васъ стрыеви своемѹ. Там же, 306 (1289);

выдати (кого-л.)
на потокънаказать изгнанием из общины:

аче бѹдеть коневыи тать. а выдати кнѩзю на потокъ. РПр сп. 1280, 618б; то же РПрМус сп. XIV, 7 об.;

выдати (кого-л)
на потокъ а на разграблениѥнаказать изгнанием из общины, лишив имущества:

за разбоиника людьѥ не платѩть. нъ выдадѩть и всего. съ женою. и съ дѣтьми на потокъ. а на разграблениѥ. РПр сп. 1280, 616б; то же РПрМус сп. XIV, 4 об.

3. Оставить без помощи, защиты; предать:

Всеволодъ же Гюргевичь слышавъ то. ѡже передалсѩ Ст҃ославъ на льсти. а дружину ѥго выдалъ. ЛЛ 1377, 136 об. (1186); Тъи исныи Бекбулатъ. нашь ворогъ. насъ выдалъ и побѣглъ ѿ насъ. коли тои лихии Бекбула(т). побѣ лъ тогда вси люди всѩ рать. на бѣгъ повернулисѩ. Гр 1393 (1, ю.-р.); молвѩхѹть бо ѡже побѣгнемь ѹтечемь сами. а черны˫а люди ѡставимъ. то ѿ Б҃а ны бѹдеть гръхъ. сихъ выдавше поидемь. но или ѹмремь. или живы бѹдемь на единомь мѣстѣ. и та рекше всѩ сосѣдоша с конѣи. и поидоша бьючесѩ. ЛИ ок. 1425, 224 (1185);

не выдати въ обидѹ см. обида 1.
4. Отдать замуж:

Потом же Воишелкъ. створи миръ с Даниломъ и выда дщерь. Миндогдовѹ [так!] за Шварна сестрѹ свою. ЛИ ок. 1425, 278 (1255).


Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.) / АН СССР. Институт русского языка. — М.: Русский язык. . 1988.

Игры ⚽ Поможем написать курсовую

Полезное


Смотреть что такое "выдати" в других словарях:

  • выдати — дам, даш, даст, Ол. Видати заміж; видати книжку (надрукувати) …   Словник лемківскої говірки

  • выдати ся — дам ся, даш ся, Ол. Вийти заміж, одружитися …   Словник лемківскої говірки

  • обида — (5) 1. Оскорбительное нарушение прав, нанесение ущерба для чести: Дремлетъ въ полѣ Ольгово хороброе гнѣздо; далече залетѣло; не было онъ обидѣ порождено ни соколу, ни кречету, ни тебѣ, чръныи воронъ, поганыи Половчине. 11. Бориса же Вячеславлича… …   Словарь-справочник "Слово о полку Игореве"

  • выкоупати — ВЫКОУПА|ТИ (6*), Ю, ѤТЬ гл. Выкупать, давать выкуп: аче же холопъ кдѣ кѹны вложить. [РПрМус сп. XIV, 21 вылжеть] а ѡнъ не вѣда˫а вдалъ. || то г(с)нѹ выкѹпати. или лишитисѩ ѥго. РПр сп. 1280, 627а–б; аже кто пѹстить холопа въ торгъ. а ѡдолжаѥть.… …   Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)

  • обида — ОБИД|А1 (175), Ы с. 1.Несправедливость, зло, насилие: Богатыи обидѹ сътворивъ и самъ прогнѣваѥть сѧ: ѹбогыи же обидимъ и самъ примолить сѧ. (ἠδίκησεν) Изб 1076, 150; небрезѣте братие и г҃ьѥ небрезѣте. кѹю обидѹ сътворихъ братѹ моѥмѹ и вамъ братиѥ …   Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)

  • пакы — (2868) нар., част. и союз. I. Нар. 1.Обратно, назад, в обратную сторону: ащ(е) вывѣржена лодь˫а буде(т) вѣтромъ велико(м). на землю чюжю. и ѡбрѧщютьсѧ тамо иже ѿ на(с) Руси. да аще кто идеть снабьдѣти лодью с рухломъ своимъ и ѿсылати пакы. на… …   Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)

  • Тверские великие и удельные князья — — могущественный и многочисленный княжеский род древней Руси, в течение почти двух с половиною столетий стоявший во главе великого княжества Тверского, от названия которого и получил свое собирательное имя. О времени основания центрального… …   Большая биографическая энциклопедия

  • Конфискация — (лат.) наказание, заключающееся в отобрании имущества преступника в пользу казны. Различают К. общую или полную отобрание всего имущества и К. специальную отобрание отдельных предметов. Полная К. весьма часто применялась в прежнее время. Корни ее …   Энциклопедический словарь Ф.А. Брокгауза и И.А. Ефрона

  • Конфискация — (лат.) наказание, заключающееся в отобрании имуществапреступника в пользу казны. Различают К. общую или полную отобраниевсего имущества и К. специальную отобрание отдельных предметов. ПолнаяК. весьма часто применялась в прежнее время. Корни ее… …   Энциклопедия Брокгауза и Ефрона

  • голова — (4) 1. Часть тела: Камо Туръ поскочяше, своимъ златымъ шеломомъ посвѣчивая, тамо лежатъ поганыя головы Половецкыя... 13. На Немизѣ снопы стелютъ головами, молотятъ чепи харалужными, на тоцѣ животъ кладутъ, вѣютъ душу отъ тѣла. 36. Тяжко ти головы …   Словарь-справочник "Слово о полку Игореве"


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»